Çocuklarda bademcik ve geniz eti operasyonları en çok yürütülen ameliyatlardır. Tüm dünyada sünnetlerden sonra en çok yapılan ameliyatlar geniz eti operasyonlarıdır ikinci sırada ise bademcik ameliyatlarıdır. Sadece çocuklarda değil yetişkinlerde de bu tip operasyonlar gerekiyor. Ancak büyük çoğunluğunun çocuklarda gerektiğini bilmemiz gerekir. Genel olarak geniz eti çocuklarda 4 yaşa kadar büyür daha sonra kafatasının daha hızlı büyümesiyle geniz eti küçük kalır ve burun tıkanıklığı problemi ortadan kalkar. Ancak bazı durumlarda 4 yaş öncesinde çok büyük geniz etleri görmekteyiz veya 4 yaş sonrasında da sebat eden, küçülmeyen, devam eden geniz eti problemleri ile karşılaşmaktayız.

Bademcik ve geniz eti olan çocuklarda ağzı açık uyuma, horlama, sık boğaz iltihabı ve sık kulak iltihabı sık görülen hadiselerdir. Geniz eti ve bademcik problemlerini bir arada görebiliyoruz. Bademcik dediğimiz her iki tarafta boğazın iki yanında yer alan tonsil palatinalar esas itibariyle 3-4 yaşa kadar bağışıklık sisteminin gelişiminde aktif rol alıyorlar. Sonrasında vücutta bilinen fonksiyonları yoktur. Eğer ki bademcikler yılda belli sayıdan fazla iltihaplanıyor, horlama, hava yolu tıkanması ve başka problemlere yol açıyorsa bademciklerin alınmasını öneriyoruz.

Bademcik ve geniz eti alınmasında genellikle klasik yöntemler kullanılabilir bunun yanında radyofrekanslarla, lazer cerrahisi ile ya da diğer koter çeşitleri yardımıyla bademcik operasyonları gerçekleştirilebilir. Temel itibariyle bu yöntemlerin birbirlerine çok üstünlükleri yoktur ancak bazılarında ağrı ve kanamanın daha az ya da daha çok olabileceğini bilmekte fayda var. Tabi ki bademciklerin 4 yaştan sonra bilinen fonksiyonları olmasa da gerekmedikçe bademcikleri almayı önermiyoruz. Geniz eti için eğer ki yüz gelişiminin devam ettiği sırada herhangi bir problem yaratacağını düşünüyorsak her zaman geniz eti operasyonlarını rahatlıkla önerebiliriz.