ALERJİK NEZLE NEDİR?

Beklenmedik reaksiyonlar, olmaması gereken reaksiyonlar genel olarak alerji kelimesinin kapsamında değerlendirilebilir. Tıp alanında bunu kullandığımız zamanda tabi ki herhangi bir maddeye karşı vücutta beklenmeyen bir reaksiyon gelişmesini alerji tarif edecektir. Kulak burun boğaz alanında bahsettiğimiz alerji tipi alerjik nezle olacaktır. Alerjik nezle yıl boyu veya yılın belli döneminde meydana gelebilen burun tıkanıklığı, sulu burun akıntısı, kaşıntılar, genizde kaşıntı, gözlerde sulanma ve kaşıntı gibi belirtilerle seyredebilen bir hastalıktır.

ALERJİK NEZLE TEDAVİLERİ NELERDİR?

Genel popülasyonun %10-15’inde alerjik nezle olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte ebeveynlerden yani anne-babadan birisi varsa bu oran %30’a ebeveynlerin her ikisinde varsa %50’ye kadar yükselmektedir. Alerji tedavisindeki temel basamak alerjenden uzak durmak ve ilaç tedavileridir. Bununla birlikte bazı durumlarda bu tedbirler yeterli olmayabilir. O zaman daha ileri testler yaparak neye alerji olduğunu tespit etmek ve bunlara yönelik aşı tedavisi uygulamak gerekebilir.

ALERJİK AŞILAR (İMMÜNOTERAPİ)

İmmünoterapi genel olarak alerjide gerektiğinde faydalı olabilecek bir yöntemdir. Ancak bu yöntemi çoklu alerjisi olan ya da gebelerde ya da küçük çocuklarda kullanmanın genel olarak çok işe yaramadığını da bilmek durumundayız.