Ucunda ışıklı bir kamera bulunan yumuşak ve kıvrılabilen bir teknolojik cihazla ağız yolu ile girilerek yemek borusu, mide ve onikiparmak bağırsağının ilk kısımlarını canlı görüntülerle incelenerek gerekli durumlarda birtakım hastalıkların da tedavi edilebildiği bir müdahale yöntemidir. Gastroskopi cihazı marka ve modeline göre değişmekle beraber ortalama 1030-1250 mm uzunluğunda ve 7,4-12,6 mm çapındadır.

İşlem öncesi en az 8 saatlik kati açlık gerekmektedir (su, sigara dahil katı veya sıvı ağızdan hiçbir şey alınmayacaktır). Mevcut hastalıklarınızı ve kullandığınız ilaçları (özellikle kan sulandırıcı ilaçlar; aspirin, coumadin vb.) mutlaka doktorunuza bildirmeniz ve doktorunuzun talimatları doğrultusunda işlem öncesi ilaçları kullanmanız gerekmektedir.

İşlem günü rahat kıyafetler ile gelmeniz ve yanınızda bir refakatçi eşliğinde kliniğimize başvurmanız önemlidir.

İşlem öncesi üzerinizdeki tüm metal eşyalar, takılar ve aksesuarlar çıkartılmalıdır. Eğer çıkartılabilen takma dişleriniz varsa işlem ekibi tarafından müdahale öncesi çıkartmanız istenecektir.

Endoskopi hemşiremiz tarafından işlem esnasında kullanılacak damar yolunuz açılacaktır.

İşlem masasında uygun pozisyon (sol yan yatış pozisyonu) sağlık personelimiz tarafından verildikten sonra, işlem sonrasında boğazınızda rahatsızlık hissi olmaması için lokal anestezik bir sprey ağzınıza sıkılarak; gastroskopi cihazının ağzınızdan kayarak geçmesini sağlayan ortası delik ağızlık yerleştirilip anestezi sonrası işleme başlanacaktır. Anestezi uzmanımız tarafından hiçbir ağrı veya herhangi bir rahatsızlık duymanızı engelleyecek ilaçlar damar yolunuzdan uygulandıktan sonra deneyimli genel cerrahi uzmanlarımız tarafından işlem gerçekleştirilecektir.

İşlem esnasında mevcut hastalıklarınız tespit edilecek, gerekli durumlarda şüpheli alanlardan biyopsi (patolojik örnekler) alınacak veya endoskopik yolla tedavisi mümkün hastalıklarınıza (kanama durdurulması, poliplerin çıkartılması, darlıkları genişletilmesi, vb.) gerekli müdahalelerde bulunulacaktır.

İşlem ortalama (yapılan müdahaleye bağlı değişmekle beraber) ortalama 5-20 dakika sürecektir.

İşlem sonrasında müşahede odamızda takip edilecek, uygulanan anestezik ilaçların etkisinin ortadan kalkması sonrası taburcu edileceksiniz.

İşlem hakkında detaylı bilgi tarafınıza verildikten sonra raporunuz doktorunuz tarafından size teslim edilecektir.

Eğer işlem esnasında patolojik örnek alındıysa ortalama 7-10 gün içerisinde sonuçlar tarafınıza bildirilecektir.

İşlem sonrası 1 saat boyunca herhangi bir şey yiyip içmemeniz, gün boyu araç kullanmamanız, önemli kararlar almamanız önerilecektir.

GEÇMİŞ OLSUN, ACİL ŞİFALAR DİLERİZ…