Okulların açılması ve kış mevsiminin yaklaşması ile birlikte özellikle grip, nezle, boğaz enfeksiyonu gibi hastalıklar artış gösterecektir.

Bu gibi hastalıklara bakteri ve virüs denilen, gözle görülemeyen canlılar neden olmaktadır. Dolayısıyla almamız gereken temel önlem bu canlıların vücudumuza girmesini engellemektir. Bunu da iki şekilde başarabiliriz; bağışıklık sistemimizi güçlendirmek ve mikroplardan uzak durmak.

Çocukların bağışıklık sistemini güçlü tutmanın ilk ve en önemli adımı aşıdır. Mutlaka çocuklarımıza, 6 aylıktan sonra özellikle de okul öncesi dönemde, grip aşısı yaptırmalıyız. Çocukların yanında sigara kesinlikle içilmemeli, balkon dahil evin içerisinde sigara kullanılmamalıdır.

Mevsim sebze ve meyvelerinden tüketilmelidir. Gece uykusu çocuğun hem büyümesi hem de bağışıklık sisteminin güçlü olması için çok önemlidir. Son olarak stres bağışıklık sistemimizi kötü etkileyeceğinden çocuklarımıza rahat, huzurlu ev ve okul ortamları hazırlamak gerekir. Mikroplardan uzak durmak için hepimizin üstüne düşen en önemli görev hasta olduğumuzda olabildiğince dışarı çıkmamak ve öksürürken, hapşırırken bir mendil ya da kolumuzla ağzımızı kapatmaktır.

Çocuklarımızı alışveriş merkezleri gibi kapalı ve havasız ortamlardan uzak tutmalı, soğuktan korkmadan evlerimizi ve okullarımızı sürekli havalandırmalı, el temizliğine çok dikkat etmeliyiz. Mikroplar hava yoluyla bulaştığı için çocuklarımızın ağız ve burunlarını maske ya da sıkı dokunmuş atkılar yardımıyla kapatmalıyız.

Çocuk dünyanın en büyük mutluluğudur, onların nasihate değil iyi birer örneğe ihtiyacı var, yapmalarını istediğiniz her şeyi öncelikle siz yapmalısınız. Sağlıkla kalın…