BİTKİ ÇAYLARI METABOLİZMAYI NE KADAR HIZLANDIRIR?

Tek başına bitki çayları metabolizmayı hızlandıracak güçte değillerdir. Bu dönemdeyken özellikle diyet takviyesiyle birlikte gidilmesi gerekir. Bitki çayları metabolizmayı hızlandırıyor fakat herhangi bir hastalığınız varsa, kardiyovasküler veya diyabet hastasıysanız ve herhangi bir ilaç kullanıyorsanız kesinlikle uzmanınızla birlikte danışarak gitmeniz gerekmektedir. En çok bilinen bitki çaylarından bir tanesi yeşil çaydır. Yeşil çay metabolizmayı hızlandırma özelliği çok çok fazla fakat metabolizmayı hızlandırırken diyetle birlikte aktivitede bulunmanız egzersiz yapmanız gerekiyor.

Oolog çayı: Oolog çayı genelde beyaz ve siyah çayla eşdeğer bir çaydır. Fakat kendisi renksiz bir çaydır. Bu çayı kullanırken yağ yakımını çok çok fazla hızlandıran bir çay. Fakat bununla birlikte tüketilen besinlerinde tek tek incelenip kişiye ona göre verilmesi gerekmektedir. Kesinlikle bir uzmanla birlikte bu çayları kullanmanız gerekmektedir. Özellikle diyabet hastaları, kardiyovasküler hastaları bu çaylara dikkat etmek zorundadır.

En çok bilinen çaylardan bir tanesi ise tarçın çayı. Tarçın çayı kolesterolü ve tip2 diyabeti önleyen çaylardan bir tanesidir. Fakat menstural dönemindeki kadınların bu çayı 1 hafta öncesinden kesmesi gerektiği söylenmektedir. Çünkü kan akışını yavaşlattığı bilinmektedir. O yüzden kullanırken dikkatli kullanılmalıdır.

Mate çayı ise genellikle Güney Afrika’da yetişen en çok tüketilen çay çeşitlerinden bir tanesi. Fakat yap yakımını hızlandırırken yine aktivite ve sporlarınıza dikkat etmeniz gerekmektedir. Özellikle bu çayları kullanma esnasında biri hastalığınız var mı ya da yok mu bilgisiniz kesinlikle doktorunuza veya diyetisyeninize bildirmeniz gerekmektedir ve ona göre kullanmanız gerekmektedir.