CORONA VİRÜSÜ NEDİR, NASIL BULAŞIR?

Mevsimsel grip benzeri şikayetlerle kendisini gösteren hastalık, daha çok hayvanlar arasında yaygındır. Nadiren hayvandan insana geçer ancak şu an insandan insana bulaşma yoluyla virüs yaygınlaşmaktadır. Virüsler el sıkışma, hapşırma ve öksürük gibi yollarla bulaşıyor. Bulaşma esnasında vücut salgıları rol oynuyor. Corona Virüsü Belirtileri ve Korunma Virüse özel bir şikâyet yaratmamakla birlikte klinik durum solunum sistemini tutan viral enfeksiyonlarda olduğu gibi seyrediyor. Bunlar burun akıntısı, boğaz ağrısı ve boğazda yanma, öksürük, baş ağrısı ve ateş şeklinde özetlenebilir. Kişilerin savunma sistemlerinin gücüne göre şikayetler değişebiliyor.

Kronik rahatsızlığı olan hastalarda, çocuklarda, yaşlılarda, bağışıklık sisteminin etkilendiği hastalıklara sahip hastalarda daha ağır seyretme ihtimali olduğu için özellikle bu gruptaki kişilerin korunması öncelikli ve önemlidir. Kalabalık yerlerden ve toplu taşımadan olabildiğince uzak durmak, cilt temasından kaçınmak, gerekli durumlarda el yıkamak ve en önemlisi maske kullanmak şu an için en basit korunma yöntemleri olarak sıralanabilir.

Halk arasında yaygın olarak bilinenin aksine, maskeyi enfekte insanlar kadar enfekte olmayan insanlar da kullanmalıdır, yani hepimiz kullanmalıyız. Çünkü maske, enfeksiyon yapan virüs ve bakterilerin sizin vücudunuza girmesine engel olmak için kullanılır.