Myomlar aslında jinekolojik şikayetlerin son derece üst sıralarında yer alan iyi huylu fakat kadınlarda hayat kalitesini negatif etkileyen hastalıklar grubunda yer alıyor. Myomlar düz kas tümörleridir. Bunlar iyi huylu tümörlerdir, kanser hastalığı değildir. Fakat bunlar rahim de bir düz kas dokusu olduğu için rahmin içerisine yerleşen kitleler oluşturuyor. Bu kitlelerde daha ileride çeşitli şikayetlerle karakterize olabiliyorlar. Birinci şikayetleri adet düzensizliği ya da adetlerin aşırı olması şeklinde olabiliyor. Bu daha çok belli bir boyuta gelmiş myomlarda ya da daha küçük olsa bile rahim duvarına yakın yerleşmiş myomlarda sıkça karşılaştığımız şikayetlerdir.

MYOMLAR BAZEN ERKEN DOĞUMLARA NEDEN OLABİLİR!

Myomlar iyi huylu olsa bile yer kaplıyorlar ve rahmin içerisindeki alana fiziksel baskı oluşturabiliyorlar. Dolayısıyla myomlar bazen erken doğumlar ve düşüklerle de karakterize olabiliyorlar. Myomlar ayrıca çok büyürlerse çevre dokulara ve organlara da baskı yapabiliyorlar. Dolayısıyla rahim üzerinden bir şikayet yapmıyor bazen bağırsağa, idrar kesesine ya da komşu diğer organlara baskı yapabiliyor. Kadınlarda ağrı, büyük abdest problemleri ya da idrar kanalı problemleri ile bize başvurabiliyorlar. Myomların maalesef kalıcı bir ilaç tedavisi söz konusu değil. Bu her myomu olan hasta ameliyat olmalı anlamına gelmiyor. Biz bir kadında myomun hangi şikayetleri yaptığına göre tedavi protokolleri uyguluyoruz. Öncelikle mümkünse her zaman ilaç tedavisini tercih ediyoruz. Fakat ilaç tedavisi ile istediğimiz başarıyı sağlayamadığı olgularda cerrahi tedavileri uygulayabiliyoruz.

ÇOCUK İSTİYORUM AMA MYOMLARIM VAR.

Myomlarda eğer hastanın çocuk isteği varsa ve tekrar çocuk sahibi olmak istiyorsa myomların alınması fakat çocuk isteği tamamlanmışsa cerrahi tedavilerle rahmin alınması tercih edilen yöntemlerdir. Bugün rahmi ve myomu da kapalı ameliyatlarla alıyoruz. Eskisi gibi açık ameliyatlardan mümkünse uzak durmaya çalışıyoruz. Çünkü ameliyat sonrası hastanın toparlanması ve iyileşmesi kapalı ameliyatlarda çok daha hızlı oluyor.