Ucunda ışıklı bir kamera bulunan yumuşak ve kıvrılabilen bir teknolojik cihazla makattan girilerek tüm kalın bağırsağınız ve ince bağırsağın son kısmını incelemeye, bazı hastalıkların tanı ve gerekli durumlarda tedavisine olanak sağlayan bir yöntemdir. Kolonoskopi cihazı ortalama 1630-1990 mm uzunluğunda ve 10-12,8 mm kalınlığındadır.

İşlemden 3 gün önce başlayan; bağırsaklarınızın temizlenmesini sağlayacak diyet ve kullanmanız gereken ilaçlar doktorunuz tarafından size anlatılacaktır. İşlemin düzgün bir şekilde yapılması için diyete uyulması ve verilen ilaçların eksiksiz kullanılması gerekmektedir, yetersiz bağırsak temizliği durumlarında işlemin tekrarı önerilir.

Mevcut hastalıklarınızı ve kullandığınız ilaçları (özellikle kan sulandırıcı ilaçlar; aspirin, coumadin vb.) mutlaka doktorunuza bildirmeniz ve doktorunuzun talimatları doğrultusunda işlem öncesi ilaçları kullanmanız gerekmektedir.

İşlem günü rahat kıyafetler ile gelmeniz ve yanınızda bir refakatçi eşliğinde kliniğimize başvurmanız önemlidir.

İşlemden önce arkası açık kolonoskopi şortu giydirilecektir.

İşlem öncesi üzerinizdeki tüm metal eşyalar, takılar ve aksesuarlar çıkartılmalıdır.

İşlem masasında uygun pozisyon ( sol yan yatış pozisyonu) sağlık personelimiz tarafından verildikten sonra, anestezi uzmanımız tarafından hiçbir ağrı veya herhangi bir rahatsızlık duymanızı engelleyecek ilaçlar damar yolunuzdan uygulanacak ve deneyimli genel cerrahi uzmanlarımız tarafından işlem gerçekleştirilecektir.

İşlem ortalama (yapılan müdahaleye bağlı değişmekle beraber) ortalama 20-45 dakika sürecektir.

İşlem esnasında mevcut hastalıklarınız tespit edilecek, gerekli durumlarda şüpheli alanlardan biyopsi (patolojik örnekler) alınacak veya endoskopik yolla tedavisi mümkün hastalıklarınıza ( kanama durdurulması, poliplerin çıkartılması, darlıkları genişletilmesi, vb.) gerekli müdahalelerde bulunulacaktır.

İşlem sonrasında müşahede odamızda takip edilecek, uygulanan anestezik ilaçların etkisinin ortadan kalkması sonrası taburcu edileceksiniz.

İşlem hakkında detaylı bilgi tarafınıza verildikten sonra raporunuz doktorunuz tarafından size teslim edilecektir.

Eğer işlem esnasında patolojik örnek alındıysa ortalama 7-10 gün içerisinde sonuçlar tarafınıza bildirilecektir.

İşlem sonrası 1 saat boyunca herhangi bir şey yiyip içmemeniz, gün boyu araç kullanmamanız, önemli kararlar almamanız önerilecektir.

Kolonoskopiden birkaç saat sonra bağırsaklardaki hava nedeniyle şişkinlik ve gaz sancısı yaşanabilir. Yürümek yaşanabilecek gaz sancılarına iyi gelebilir.

Kolonoskopi güvenli bir işlemdir. Nadir de olsa bağırsakta kanama, perforasyon (delinme) gibi istenmeyen yan etkiler ortaya çıkabilir. İşlem sonrası geçmeyen şiddetli karın ağrıları, üşüme-titreme, ateş, bulantı-kusma gibi durumlar yaşarsanız derhal doktorunuza başvurmanızı öneririz.

GEÇMİŞ OLSUN, ACİL ŞİFALAR DİLERİZ…