Op. Dr. Faik Murat Akdağ ileri derecedeki hemoroid rahatsızlıklarında bile etkin olan “Longo Hemoroidektomi” yöntemi ile pek çok hastayı sağlığına kavuşturduklarını söyledi.

Op. Dr. Faik Murat Akdağ, Longo Hemoroidektomi yönteminin güvenli bir operasyon olduğunu belirterek, “Ağrısız ve hızlı iyileştirme süreci ile hastaların hemoroid tedavisinden korkmasına ve çekinmesine gerek yoktur” dedi.

Hemoroidlerin hastalığın şiddetine göre, hafiften ağıra doğru 4 dereceye ayrıldığını belirten Akdağ, “Hemoroid oluşumunda en önemli etken, kabızlık ve aşırı ıkınmadır. Makat içi damarların zamanla yetersizleşmesi, hamilelik ve aşırı yorgunluk da etkendir. Çoğunlukla ilk ve en önemli yakınma, açık kırmızı renkli kanamalardır. Hastalığın derecesine göre makat çevresinde ele memecikler gelebilir. Eğer bu memeciklerin içinde kan birikerek pıhtılaşır ise, ağrılı şişlikler meydana gelir. Bu duruma “tromboze hemoroid” diyoruz” diye konuştu.

Yukarıdaki yakınmalar ile başvuran hastaya tanının, iyi bir anamnez ve fizik inceleme ile konulduğunu kaydeden Akdağ, “Bunun ilk basamağını inspeksiyon oluşturur. 1. ve 2. derecede hemoroidlerde, inspeksiyonun tanı değeri yok denecek kadar az iken, 3. ve 4. derece hemoroidlerde, ıkınma ile hemoroid pakelerinin belirgin şekilde görüntüye girmesi tanıda yardımcıdır. Hemoroidler yumuşak dokudan ibaret olduğundan, tuşe rektalde hissedilmezler. İleri dönem hemoroidlerde artan fibrozis nedeniyle, palpasyonun tanıda değeri olabilir.

Endoskopinin tanıda önemli bir yeri vardır. Ayrıca hemoroide eşlik eden benin veya başka bir patolojinin varlığı da böylece ortaya konmuş olur. Endoskop geri çekilirken, çıkışa yakın bölgede hemoroid pakeleri görüntüye girer. Bu dönemde hastalardan hafif ıkınmaları istendiğinde, hemoroid pakelerinin endoskopun lümenine doğru girme eğiliminde oldukları kolayca görülür” dedi.

LONGO HEMOROİDEKTOMİ NEDİR?

Hemoroid hastalığının cerrahi tedavisinde en etkili yöntemlerin başında Longo Hemoroidektomi’nin geldiğini kaydeden Akdağ, “Yaklaşık 15 yıldan beri ülkemizde bu teknikle ameliyat yapılmaktadır. Bu ameliyatta stapler adı verilen otomatik olarak kesip dikebilen bir makine kullanılır. Longo Stapler aleti; hemoroid tedavisi için son teknoloji ile geliştirilen özel bir alettir. Gövdesi yaklaşık 3 cm. çapında, boru şeklinde, uç kısmı otomatik olarak kesip dikebilen koni şeklinde bir alettir. Stapler sadece bir kullanımlık içindir. Her hastada bir adet kullanılır, sonra atılır. Longo yöntemi 2. 3, ve küçük 4.derece iç hemoroidlerde etkin bir tedavi sağlar. Büyük 4. derece iç ve dış hemoroidler ile makat çevresinde bozukluğu olanlarda Longo’ya ilave teknikler de kullanılarak fazlalıklar alınır. Makat giriminin 4-5 cm. yukarısına tüm bağırsağı çepeçevre halka şeklinde içine alacak şekilde büzgü dikişi konur (hemoroid şişliğine neden olan damarların hepsi de bu dikişin içine alınır). Yaklaşık 2 cm. çapında bir doku, stapler kafası ile gövdesi arasına sıkıştırılır. Kumanda aletine sıkıca basılıp sıkıştırılan kısım kesilerek dikilir. Ameliyat sonrası dönemde zaman içinde şişliği yapan damar devre dışı bırakıldığından, şişlik kendiliğinden küçülür. Klasik yöntemle yapılan ameliyatlarda, makat çevresinde oluşan yaralardan dolayı ameliyat sonrası uzun süren ağrılı dönemler olabilmektedir. Longo tekniğinde ameliyat sinirden fakir makat içinde yapıldığından, ağrı çok olmaz ve hastalar daha erken işine dönerler” diye konuştu.