Ateş çocuklarda özellikle kış mevsimlerinde çok büyük ihtimalle üst solunum yolu enfeksiyonlarından kaynaklıdır. Fakat ateşin yüzlerce farklı sebebi olabilir. Ateş kontrolünde yapılması gereken en önemli şey ateşin daha fazla yükselmesini engellemek yani çocuğu soyarak alnına, koltuk altlarına, kasıklarına ıslatılmış bez uygulamaktır. Bu bezin soğuk olmaması sadece normal musluk suyunda ıslatılması gerekmektedir. Ilık suyla duş alınması yine ateşin kontrolünde önemli bir tekniktir. Ateş düşürücülerin kullanılması hususunda çocuğun yaşına ve kilosuna uygun ateş düşürücü kullanılmalıdır. Bu konuda hekiminizden yardım almalısınız.

Ateşin mutlaka evde ölçülmesi hem hekimler açısından hem de aile açısından önemlidir. Çünkü ateş tarifi 37,5 – 38,3 aralığında yarım saat boyunca ısrar eden vücut sıcaklığı ya da 38,3 üzerinde tek bir değer olarak tanımlanmaktadır. Ateşin düşürülmesinde en önemli basamak ise ateşin nedeninin saptanmasıdır. Dolayısıyla ateş nedeninin saptanması konusunda hekiminizden yardım almanız gerekmektedir.

Çocuklarda 6 aydan sonra dişlerin çıkması sırasında ya da aşılarının yapıldıktan sonra ateş yükselmeleri olabilir. Burada ateş genellikle hafif seyirli, düşük derecede ve ilaçlara iyi yanıt veren bir ateştir. Eğer ateş çok yüksek seyrediyor, ilaçlara yanıt vermiyor ve inatçı bir ateşse bunun sebebi başka bir şey olabilir. Dolayısıyla doktorunuza danışmanızda fayda vardır.