Covid-19 bildiğiniz gibi bir pandemi bir salgın hastalığı. Tüm dünya gibi ülkemizde bu durumdan etkileniyor. Peki çocuklar bundan nasıl etkileniyor? Çocuklar Covid-19 hastalığını erişkinlere özellikle yaşlılara göre daha hafif atlatabiliyorlar. Tüm dünyada yapılan çalışmalarda çocukların binde 3’lük kısmında sadece akut solunum yetmezliği gözüktüğü ve yüzde 2-3’lük kısımda nefes darlığı şikâyeti olduğu biliniyor. Dolayısıyla çocuklarda Covid-19 hastalığının temel bulguları olan solunum yetmezliği, nefes darlığı gibi şikayetlerin daha az görüldüğünü söyleyebiliriz. Bu hem bir avantaj hem de bir dezavantaj olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü çocuklar normal bir üst solunum yolu enfeksiyonu gibi öksürük, yüksek ateş şikâyeti ile bu hastalığı geçirebilirler.

Çocukları bu hastalıktan korumak için alacağımız birtakım önlemler var. Öncelikle her yerde de bahsedildiği gibi el temizliği ve sosyal izolasyon bu hastalığın en önemli korunma yollarıdır. Çocuklarda el temizliği sık sık yapılmalıdır. Çünkü çocuklar elleriyle birlikte etrafı keşfettikleri için sürekli etrafla temas halindedirler. Bu yüzden el temizliği bir erişkine göre çok daha fazla ve sık yapılmalıdır. Yine çocuklarınızı sosyal izolasyonu dışarıdaki tanımadığımız yabancı insanlarla olan sosyal izolasyon değildir. Sosyal izolasyon bir çocuğun kendi çevresi yani ailesi ve akrabalarıyla olan uzaklığıdır.

Sosyal izolasyonda dikkat edilmesi gereken şey ve akraba ziyaretlerinin ayrılması, dışarı çıkan aile bireylerinin çocukla temas öncesi temizliğine dikkat etmesi, kıyafetlerini değiştirmesi, duş alması, ellerini yıkaması çocuğa bulaşmayı engellemekte önemli bir adımdır. Çünkü çocuklara bulaştığı zaman hafif atlattıklarından dolayı ya da hiç semptom vermediklerinden dolayı hastalığı yayma konusunda çok önemli bir aracı haline geliyorlar. Çocuk hastaların yoğun bakım ihtiyacı erişkinlere göre daha az olmaktadır. Fakat bu tedbirleri elden bırakacağımız anlamına kesinlikle gelmiyor. Çünkü çocuklar belki daha az hasta oluyorlar ama hasta olduklarında çok daha fazla insana bulaştırabiliyorlar. O yüzden lütfen evinizde kalın.