Alerjik çocuklarda en önemli korunma yolu neye karşı alerjisi olduğunu saptayım ona karşı önemler almaktır fakat genel olarak da alabileceğiniz her alerjik çocukta dikkat etmeniz gereken önlemler vardır.

Bu önlemlerden en önemlisi çevresinde kesinlikle sigara içilmemesidir. Evde balkon dahil hiçbir odada sigara içilmesine izin vermemeliyiz. Daha sonra toz, duman, parfüm, deodorant, çamaşır suyu gibi keskin kokulu ve alerjik çocukları rahatsız edecek şeylerden uzak tutmalıyız.

Alerjik çocuklarda alerjik semptomları en çok arttıran durum nezle, grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Dolayısıyla çocuğunuzu bu hastalıklardan korumak için grip aşısı yaptırmalı ve hasta insanlardan uzak tutmalıyız.

Alerjik çocukların spor yapmasında, arkadaşlarıyla birlikte koşup oynamasında herhangi bir sakınca yoktur. Doktor tarafından herhangi bir şekilde bir gıda yasaklanmadıysa bütün gıdaları alabilirler, yiyebilirler, bunda da herhangi bir sakınca yoktur. Alerjik çocukların öksürüklerini öksürük şurubu, balgam sökücü gibi ilaçlar kesmez. Alerjik çocuklarda öksürüğün sebebi alerjiden kaynaklanan hava yollarının daralması ya da geniz akıntısı olduğu için mutlaka bunlara yönelik ilaçların kullanılması gerekmektedir.