Kışın metabolizma biraz daha yavaşlamaktadır. Dolayısıyla ideal bir metabolizmayı sağlayabilmemiz için kışın soğuyan havanın da etkisiyle vücutta büyük değişimler yaşamaktadır. Vücut enerji dengesini ve desteğini bazen koruyamamaktadır. Kiloların sebebi genelde enerji dengesinin sağlayamamaktan geliyor. Metabolizma hızımızı arttırabilmek adına sabahları kahvaltımızı en iyi şekilde yapmamız önemlidir.

Uyandıktan 40 – 45 dk. sonra kahvaltıya kesinlikle geçilmelidir. Bu dönemdeyken özellikle sıvı dengesine çok dikkat etmemiz gerekiyor. Günde 8 – 10 bardak su tüketmemiz gerekiyor. Sabah ilk uyandığınızda içilen 2 bardak su metabolizmamızı hızlandıracak şekilde vücudumuzu dengelemeye yardımcı olacaktır.

Bu dönemdeyken özellikle ana ve ara öğünlere kesinlikle dikkat etmemiz gerekiyor. Düzenli bir şekilde diyet listelerinde verilen ara öğünlerin hiç birini kaçırmadan, gün içerisinde saatlere bölerek tüketmeniz gerekmektedir.

En çok sorulan sorulardan bir tanesi de ara öğün ile ana öğün arasında saat farkı nedir? Özellikle ana öğün yapıldıktan sonra ara öğüne geçebilmeniz için arada minimum 1 saat maksimum 2 saat olması gerekmektedir. Bu durumdayken ara öğünlerde genellikle size uygun olan, besleyici değeri yüksek fakat pratik ve kolay hazırlanabilen yiyecekleri tercih etmeniz gerekiyor.

Özellikle çalışan bayanlar, yanlarında bir avuç kadar leblebi ya da 2 kuru kayısı şeklinde bir ara öğün yapabilirler.