• En büyük hatalar öğün atlamak: Çevrenizden size gelen en büyük tepkiler az yersen kilo verebilirsin. Az yemek iki öğünle günü kapatmak değildir. Bu yöntem sizi birkaç gün idare edebilir, fakat bir iki gün sonra sizi bu çok yemeye itebilir. Yani öğün atlamak metabolizmayı %60 a kadar yavaşlatabilmektedir. Size en uygun yöntem ise gün içerisinde 5-6 öğün yiyerek hem metabolizmayı korumaya alacaktır. Hem de hızlandıracaktır. Sizi gün içerisinde daha enerjik hissetmenizi sağlayacaktır.
 • Diyette iken karbonhidratın önemi çok büyüktür: Karbonhidrat kaynağını kaslarını kullanarak elde etmeye başlar, buda kas kaybı anlamına gelir ve beraberinde su da atılır. Yani diyette karbonhidratı kesen kimse tartıdaki sonucu görünce kilo verdiği yanılgısına düşer ancak gerçek olan vücudun kaybettiği yağ değil, kas ve sudur.
 • Her gün tartılmayın! Diyeti uygulamaya başlayınca merak söz konusu olup her gün tartılmak istenilebilir. Gün içerisinde ödem artışı gerçekleşebilir, Kabızlık durumu varsa, gün içerisinde spor yapılıp tartılmayınız, özellikle bayanlarda menstürasyon döneminde ödeminde ödemlerden dolayı 1-2 kg kadar ağırlık artışı gözlenebilir. Adet dönemi bittikten 3-4 gün sonra tartılmak daha uygundur. Sabah aç karnına tartım yapılmalı, aynı saatlerde tartım olmalı, hafif kıyafetler seçilmeli, önemli olan sadece kilo vermek değil dengeli ve doğru beslenerek kilo kaybetmek olmalıdır.
 • Suyun önemini unutmayınız! Çay ve kahve su yerine geçmez. Kahve ve çayın miktarı azaltılmalıdır. Çay ve kahve miktarları azaltılıp yerine bitki çayları eklenebilir. Gün içerisinde en az 8-10 bardak kadar su içilmelidir.
  Meyve oranına dikkat! Gün içerisinde porsiyonlara dikkat etmeliyiz, size sunulan önerilen kadar meyve tüketimi yapınız, gerekli miktarda tüketildiğinde size vitamin, mineral ve karbonhidrat sağlayacaktır. Aynı zamanda antioksidan olduğundan dolayı metabolizmayı hızlandırır, bağışıklık sistemini güçlendirir. Hastalıklara karşı korur.
 • Aç kalmak sizin için bir çözüm değil: Hızlı kilo vereyim derken aç kalmak size kilo kaybı dışında size farklı sonuçlar vererek geri dönebilir. Kas kaybı, bağışıklığınızın düşmesi, hastalıklarla savaşamama, vücudun direni kaybetme, halsizlik, bitkinlik, saç dökülmeleri, deride soluk bir renk, hızlı kilo verdikten sonra iki katı şekilde geri almak gibi sonuçlar sizin karşınıza çıkabilir.
 • Yanlış sebeple diyete başlamak! Başlıca başarısızlık başkalarını memnun etmek için diyete başlamak, kendinizin olun başarılı kilo vermek için kendinize model seçin nasıl olmak istediğinize kendiniz karar verin.
  Gerçekçi olmayan hedeflerin belirlenmesi: gerçekçi olmayan bir hedef sizin başarınızı azaltır. Günlük kalori ihtiyacınız ve fiziksel aktivitenize uygun olanı yapmaya çalışın.
 • Yanlış diyetler: sizin istekleriniz her zaman önemlidir. Hayatınız boyunca bir diyette planlı gidemezsiniz onun yerine size uygun olan yiyecekleri diyetisyeninize anlatınız ve ona göre hareket ediniz.
 • Yetersiz yağ tüketimi: Yetersiz yağ tüketimi yaparsanız eğer. Hücrelerin düzgün çalışması gerekli olan yeterli yağ miktarını gün içerisinde almak zorundasınızdır. Yeterli yağ tüketimi yapılmadığında metabolizma yavaşlar ve kilo vermek zorlaşır. Salataları yağsız tüketmek, yağda eriyen A,D,E,K vitaminlerinin emilimini engeller.
 • Limon ve sirkenin aşırı tüketimi: Diyete yapılan hatalar arasında aşırı limon ve sirkenin kullanılması da yer alır. Sirke ve limonlu tüketiminin aşırı olması mide sorunlarına neden olabilir. Özellikle midenizde herhangi bir problem varsa tüketmemeye özen gösteriniz. Herhangi bir problem yok ise salatalarına limon ve sirke tüketimi daha kolay ve sağlıklı olacaktır.

Diyetisyen Didem Alaca‘nın Düşünceleri

Başınızdan geçen bir sürü diyet dönemleri vardır. Fakat siz hala kilo veremediniz ya da memnun değilsiniz. Demek bu sizin için doğru bir zaman değil ya da psikolojik olarak rahat hissetmediniz hazır olmadığınız bir dönemde olabilirsiniz. Diyet yapma sürecinde yüzünüz kollarınız inceliyorsa kollarda değişimler gözle görülür bir biçimde şekil değiştiriyor. Fakat bel-kalçada herhangi bir değişim olmuyorsa burada yanlış giden bir şeyler var demektir. Diyet yapmak demek aç kalmak demek değil tam tersine doyarak beslenmek demektir. Birkaç gün kendinizi mutlu hissetmeyebilirsiniz. Bu çok normal fakat değişimleri gördükçe sizi motive edecek durumlar gelmeye başlayacaktır. Bu süreçte sabırlı olmak gerekir. Değişimlerinizi sizin dışınızdaki insanlar fark etmeye başlayacak. Buda sizin hoşunuza gidecektir. Sağlıklı günler dilerim.