DEPRESYONA KARŞI NE TÜKETMELİ?

Depresyon tedavisinde basit karbonhidratları beslenme düzeninden çıkarmak tedavinin başarısını artırıyor. Özellikle beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği, pirinç pilavı yerine bulgur pilavı, şeker ve şekerli yiyecekler yerine uygun miktarda meyve, her öğün salata veya sebze tüketimi önemli yer tutuyor.

Depresyonda sigara, alkol ve kafeinli içeceklerin tüketiminin azaltılması da tavsiye ediliyor. Yapılan çalışmalara göre sigara tüketimi vücutta C vitamini eksikliğine neden oluyor ve beyindeki C vitamini eksikliği de depresyonu tetikliyor. B vitamini, Folik asit, Demir ve Çinko eksikliği en başta gelen depresyon nedenleri arasında yer alıyor.

Ispanak: Vücudumuzun serotonin seviyesinin düzgün olması ihtiyaç duyulan magnezyuma sahiptir. Düşük seviyeli magnezyum, serotinin seviyesinde azalmaya ve depresyona sebep olabilir.

Çikolata: Neredeyse antidepresanlar ile aynı değerde olan vücuttaki serotonin seviyelerini arttırır Ayrıca, çikolata stres hormanlarının üretimini yavaşlatır ve endişeyi azaltır.

Kuşkonmaz: Depresyona sebep olan düşük folik seviyesini yükseltmeye yarar.
Olumsuz düşüncelerden ve hislerden kurtulmak için evde yaptığınız yemeklere kuşkonmaz eklemeyi unutmayın.

Muz: Vücudun serotinin seviyesini yükseltmesiyle bilinen triptofan’ı büyük miktarda içerir ve ruh halinizi olumlu olarak etkiler.

Depresyonun diğer bir yaygın semptomu olan uykusuzluk hastalığı da muzla tedavi edilebilir çünkü muzda bulunan triptofan kolayca uyumamızı sağlar. Bu yüzden yatağa gitmeden önce bir bardak süt ile beraber muz tüketmeyi unutmayın.

DEPRESYONU TETİKLEYEN BESİNLER NELERDİR?

İşlenmiş şeker: Depresyonu tetikleyen yiyeceklerin başında işlenmiş şeker geliyor. Mutluluk hormonu olarak adlandırılan serotonine negatif tepki gösteren işlenmiş şeker grubu, depresyonu tetikleyen besinler arasında yer alıyor. İşlenmiş şekerin bolca bulunduğu bisküvi, şeker, kurabiye gibi gıdalar yerine; taze meyve ve sebzeler veya kurumuş meyve tüketimi tavsiye ediliyor.

Yapay tatlandırıcılar: İçinde yapay tatlandırıcı bulunan besinler de depresyonu tetikleyen gıdalar arasında yer alıyor. Özellikle asitli içeceklerde oldukça fazla bulunan yapay tatlandırıcılar serotonini düşürürken, aynı zamanda şeker ve karbonhidrata da sevk ediyor. Bu nedenle kilo alımı artıyor ve artan bu kilolar bireyleri tekrar depresyona itiyor.

Sodyum oranı yüksek gıdalar: Normalde ihtiyaç duyulan bir besin kaynağı olan sodyum, fazla tüketildiğinde depresyonu tetikleyen besinler içerisinde yer alıyor. Fazla sodyum içeren gıdalar, vücutta ödeme ve cansız bir görünüm oluşmasına neden oluyor.

Alkol: Depresyonu tetikleyen besinler içerisinde alkol da yer alıyor. Daha iyi hissetmek ve rahatlamak için tüketilse de depresif duyguları uyandıran bu madde aynı zamanda bağımlı hale de getirebiliyor.

Florlu su: Sudaki florür miktarı da depresyonu tetikleyen faktörler arasında bulunuyor. Florlu su ayrıca kabızlığa yol açan faktörler arasında yer alıyor. Bu yüzden içme suyu almadan önce, içindeki flor miktarının düşük olup olmadığına dikkat etmek gerekiyor.